Arts / Cine / Theater

Βραβεία Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2017: Όλες οι υποψηφιότητες

Πέμπτη, 09 Μαρτίου 2017 12:37
Βραβεία Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2017: Όλες οι υποψηφιότητες

Το «Suntan» συγκεντρώνει τις περισσότερες υποψηφιότητες στα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, οι οποίες ανακοινώθηκαν σε συνέντευξη Τύπου.

Η ταινία του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου συγκεντρώνει συνολικά 11 υποψηφιότητες, ακολουθούμενη από το «Νήμα» με 10, την ταινία «Νοτιάς» του Τάσου Μπουλμέτη με 8 και το «Amerika Square» με 7.

 

Η απονομή θα γίνει την Τρίτη 21 Μαρτίου 2017, για μια ακόμη χρονιά στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, σταθερό υποστηρικτή της Ακαδημίας. Τη μετάδοση θα καλύψει τηλεοπτικά η COSMOTE TV, που δίνει το «παρών» στα βραβεία της Ακαδημίας ως Μέγας Χορηγός, εδώ και 3 χρόνια.

 

Χορηγός επικοινωνίας της ΕΑΚ παραμένει και φέτος ο Alpha, ενώ στην πορεία για την απονομή των Βραβείων, στήριξε την Ακαδημία, ο κινηματογράφος «ΔΑΝΑΟΣ».

 

Στην φετινή τελετή απονομής των Βραβείων, τη σκηνοθεσία έχει αναλάβει, ο βραβευμένος σκηνοθέτης, Παναγιώτης Φαφούτης.

 

Αναλυτικά οι υποψηφιότητες:

 

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

«Νοτιάς» του Τάσου Μπουλμέτη
«Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου
«Ετερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια
«Νήμα» του The Boy
«Amerika Square» του Γιάννη Σακαρίδη

 


Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ντοκιμαντέρ

«90 Χρόνια ΠΑΟΚ» του Νίκου Τριανταφυλλίδη
«Η Τελευταία Παραλία» των Θάνου Αναστόπουλου και Davide Del Degan
«Σιωπηλός Μάρτυρας» του Δημήτρη Κουτσιαμπασάκου

 

Βραβείο Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων

«Αίνιγμα» των Αντώνη Νούσια και Άρη Φατούρου
«Εθνοφοβία» του Γιάννη Ζιόνγκα
«Aurelia» των Κρέωνα Κρυωνά και Χρήστου Μπουραντά

 


Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

«Αλεπού» της Ζακλίν Λέντζου
«Κύβος» του Αλέξανδρου Σκούρα
«Νηπενθές» του Γιάννη Συμβώνη
«Η Χέλγκα στο Λουντ» της Θέλγιας Πετράκη
«Limbo» της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη

 


Βραβείο Σκηνοθεσίας

The Boy για το «Νήμα» του The Boy
Γιάννης Σακαρίδης για το «Amerika Square» του Γιάννη Σακαρίδη
Αργύρης Παπαδημητρόπουλος για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

 


Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Σοφία Εξάρχου για το «Park» της Σοφίας Εξάρχου
Πέτρος Χαραλάμπους για το «Το Αγόρι στη Γέφυρα» του Πέτρου Χαραλάμπους
Γιάννης Κορρές για το «Οντως Φιλιούνται;» του Γιάννη Κορρέ

 


Βραβείο Σεναρίου

Σωτήρης Τσαφούλιας και Κατερίνα Φιλιώτου για το «Ετερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια
Γιάννης Τσίρμπας, Βαγγέλης Μουρίκης και Γιάννης Σακαριδης για το «Amerika Square» του Γιάννη Σακαρίδη
Αργύρης Παπαδημητρόπουλος και Σύλλας Τζουμέρκας για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

 


Βραβείο Α' Ανδρικού Ρόλου

Βασίλης Κουκαλάνι για το «Amerika Square» του Γιάννη Σακαρίδη
Δημήτρης Κίτσος για το «Park» της Σοφίας Εξάρχου
Μάκης Παπαδημητρίου για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

 


Βραβείο Α' Γυναικείου Ρόλου

Σοφία Κόκκαλη για το «Νήμα» του The Boy
Μαρία Καλλιμάνη για τον «Νοτιά» του Τάσου Μπουλμέτη
Δάφνη Πατακιά για το «Ξύπνημα της Ανοιξης» του Κωνσταντίνου Γιάνναρη

 


Βραβείο Β' Ανδρικού Ρόλου

Θέμης Πάνου για τον «Νοτιά» του Τάσου Μπουλμέτη
Ενούκι Γκβενετάτζε, Τζούλιο Κατσής, Γκόγκα Τσικλαούρι, Ντάβιντ Σίμτσακ, Μινέλλα Μπαλλή, Παναγιώτης Παπαδόπουλος, Νίκος Ζειγκίνογλου, Μάριο Τζούτι, Σάββας Μπαλαχαζβίλι, Γιώργος Μοναστηριώτης και Τέο Αγγέλοφ από το «Park» της Σοφίας Εξάρχου
Γιάννης Τσορτέκης για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

 


Βραβείο Β' Γυναικείου Ρόλου

Ιωάννα Κολιοπούλου για το «Ετερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια
Αθηνά Παππά για το «Πέντρο Νούλα» του Κάρολου Ζωναρά
Θέμις Μπαζάκα για το «Amerika Square» του Γιάννη Σακαρίδη
Ελλη Τρίγκου για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

 


Βραβείο Φωτογραφίας

Σίμος Σαρκετζής για το «Νήμα» του The Boy
Μόνικα Λεντζέσκα για το «Park» της Σοφίας Εξάρχου
Χρήστος Καραμάνης για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

 


Βραβείο Μοντάζ

Πάνος Βουτσαράς για το «Νήμα» του The Boy
Γιάννης Σακαρίδης για το «Amerika Square» του Γιάννη Σακαρίδη
Ναπολέων Στρατογιαννάκης για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

 


Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Felizol και The Boy για το «Νήμα» του The Boy
DrogaTek για το «Ξύπνημα της Ανοιξης» του Κωνσταντίνου Γιάνναρη
Αλέξανδρος Βούλγαρης για το «Park» της Σοφίας Εξάρχου
Felizol για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

 


Βραβείο Σκηνογραφίας

Ηλίας Λεδάκης για το «Ετερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια
The Boy και Κωνσταντίνος Λαμπρίδης για το «Νήμα» του The Boy
Σπύρος Λάσκαρης για τον «Νοτιά» του Τάσου Μπουλμέτη

 


Βραβείο Ενδυματολογίας

Αλκηστη Μάμαλη για το «Νήμα» του The Boy
Ευα Νάθενα για τον «Νοτιά» του Τάσου Μπουλμέτη
Γιούλα Ζωιοπούλου για το «Η Ρόζα της Σμύρνης» του Γιώργου Κορδέλλα

 


Βραβείο Ηχου

Αρης Αθανασόπουλος, Αλίκη Παναγή και Κώστας Βαρυπομποπιώτης για τον «Νοτιά» του Τάσου Μπουλμέτη
Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυπομποπιώτης, Περσεφόνη Μήλιου και Βάλια Τσέρου για το «Park» της Σοφίας Εξάρχου
Λέανδρος Ντούνης και Κώστας Φυλακτίδης για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

 


Βραβείο Μακιγιάζ

Γιάννης Παμούκης για το «Ετερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια
Ιωάννα Λυγίζου για το «Νήμα» του The Boy
Κατερίνα Βαρθαλίτου για τον «Νοτιά» του Τάσου Μπουλμέτη
Εύη Ζαφειροπούλου για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

 


Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας

Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος για το «Ετερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια
Προκόπης Βλασερός και Ιωάννης Αγελαδόπουλος για το «Νήμα» του The Boy
Γιάννης Γεωργαρίου και Αλέξης Παράσχος για τον «Νοτιά» του Τάσου Μπουλμέτη

Μοιράσου το
More News